Chystáte se ke koupi staršího domu? Čeká vás rekonstrukce staršího domu nebo jeho zateplení? Právě pro vás je určen tento příspěvek, ve kterém shrnujeme naši přednášku z veletrhu For Arch 2016. Ještě obsáhleji se tématu věnujeme v seriálu Jak získat dotaci na zateplení.
Pořízení staršího domu
V první řadě je dobré prohlédnout si online příručku Jak koupit bydlení. Ta obsahuje cenné rady i zaškrtávací seznam, kam si přehledně můžete přímo při prohlídce domu zaznamenat, co je na něm pozitivní či zda se objevila nějaká rizika.
PENB již při inzerci. Pokud chybí, může být něco špatně
Prodávající či pronajímatel má (až na výjimky vyjmenované v zákoně) povinnost již během inzerce zveřejnit, do jaké třídy energetické náročnosti daný objekt spadá. V zásadě je možné říci, že průkaz energetické náročnosti budovy má podobnou informační roli jako udávaná spotřeba u automobilu. Víme-li, že by podle technického průkazu měla být 6 litrů na 100 kilometrů, je možné za těchto 6 litrů opravdu jet. Nicméně lze pravděpodobně jet i za 8 či 9 litrů – v závislosti na stylu jízdy.
Podobně je to i s PENB. Faktury za energii se mohou významně lišit i u dvou naprosto stejných domů: závisí totiž na způsobu používání a na tom, jak vysokou či nízkou teplotu v nich obyvatelé chtějí mít.
Rekonstrukce staršího domu
Někdy se nedá dělat nic jiného než původní dům zbourat a maximálně využít možnosti pozemku pro stavbu domu nového. Jindy naopak stačí provést pouze dílčí úsporná opatření, protože stav domu je výborný. Vždy je však zapotřebí jednat uvážlivě a stav objektivně zhodnotit.
Ekonomika, energetika, technologie, legislativa
Neexistuje jedno univerzální a nejlepší řešení. Vždy je zapotřebí vycházet z místních podmínek, rozpočtu investora, technologických možností i legislativních nároků. Rozhodně neplatí přístup „dejte tam desítku polystyren a jedeme dál.“ Samozřejmě polystyren a jeho různé varianty nijak nehaníme, často právě naopak. Nicméně každý případ je unikátní a majitel domu by měl mít všechny informace pro kvalitní rozhodnutí. Ať už preferuje právě polystyren, minerální vlákno či provětrávanou fasádu. Rekonstrukce staršího domu zkrátka vyžaduje péči.
Možnost získat dotaci
Majitelé nemovitostí dokonce mohou žádat při rekonstrukcích/zateplování/snižování energetické náročnosti domů o finanční podporu.
Podpora reálně 25 – 33 % na zateplení a skoro vše na nový kotel
Program Nová zelená úsporám poskytuje až 50 % dotaci na uznatelné náklady. Podle dlouhodobých zkušeností se reálná výše podpory vzhledem k celkovým nákladům rekonstrukce staršího domu pohybuje mezi jednou čtvrtinou a jednou třetinou celkových investičních nákladů. A to je opravdu nezanedbatelná položka. Pokud k tomu připočteme i úsporu energie na vytápění (v následujícím případě více než 75 %), lepší vzhled domu, zdravější prostředí bez plísní apod., je rozhodování zda zateplit či nikoli opět o něco jednodušší.